fn- konvensjonen og crpd

CRPD står for “Convention on the Rights of Persons with Disabilities” (på norsk “konvensjonen om rettar til menneske med nedsett funksjonsevne»). Den ble vedtatt i FNs generalforsamling 2006 og tredde i kraft 2008. Norge ratifiserte den i 2013.

Isaac har brukt artikler fra CRPD i flere forskjellige høringer. Særlig Art.21 om «ytringsfrihet og meningsfrihet, og tilgang til informasjon» og Art.24 om «utdanning» har vi brukt for å argumentere for ASK- språkliges rettigheter. Disse Artiklene må også ses i sammenheng med fortalen og artiklene 1-4, som legger noen grunnleggende begrepsdefinisjoner for resten av konvensjonen.

Bufdir har utarbeidet en CRPD veileder til kommunene, hvor Isaac i 2022 har kommet med et skriftlig innspill. Vi viste til veilederen for gode helsetjenester, viktigheten av gode overganger for ASK brukere,ASK i alderdommen, opplæring i ASK, ekstra møtetid med mer. Her finner du veilederen: CRPD-  Veiledning til FN konvensjonen om rettigheter til mennesker med nedsatt funksjonsevne | Bufdir

I januar 2023 hadde storting høring om «Stortingsmelding 8 (2022-2023): Menneskerrettar for personar med utviklingshemming- Det handlar om å bli høyrt og sett». Her deltok Isaac med både skriftlig og muntlig innspill. Vi fremhevet at Art 21 om ytringsfrihet må ligge til grunn for alle andre føringer i denne høringen, og at man må legge til rette for ASK brukere ved for eksempel ekstra tid i møter, ASK tolker og universell utforming av IKT. Sammen med flere andre organisasjoner argumenterte vi også at CRPD bør inn i menneskerettighetsloven. 

Link til stortingsmeldingen: Meld. St. 8 (2022–2023) (regjeringen.no)

Bufdir har utarbeidet en CRPD veileder til kommunene, hvor Isaac i 2022 har kommet med et skriftlig innspill. Vi viste til veilederen for gode helsetjenester, viktigheten av gode overganger for ASK- språklige, ASK i alderdommen, opplæring i ASK, ekstra møtetid med mer. Her finner du veilederen: CRPD-  Veiledning til FN konvensjonen om rettigheter til mennesker med nedsatt funksjonsevne | Bufdir

INNSPILL TIL VEILEDER CRPD ARTIKKEL 21

I januar 2023 hadde storting høring om «Stortingsmelding 8 (2022-2023): Menneskerrettar for personar med utviklingshemming- Det handlar om å bli høyrt og sett». Her deltok Isaac med både skriftlig og muntlig innspill. Vi fremhevet at Art 21 om ytringsfrihet må ligge til grunn for alle andre føringer i denne høringen, og at man må legge til rette for ASK- språklige  ved for eksempel ekstra tid i møter, ASK tolker og universell utforming av IKT. Sammen med flere andre organisasjoner argumenterte vi også at CRPD bør inn i menneskerettighetsloven. 

Link til stortingsmeldingen: Meld. St. 8 (2022–2023) (regjeringen.no)

ISAAC Norge Høringssvar Meld.St.8 (2022-2023)

CRPD

Isaac mener at CRPD må inkorporeres i menneskerettighetsloven:


ISAAC støtter ekspertutvalget om inkorporering av CRPD i norsk lov:


OPPFØLGING SAK 26/20: 2C: Sivilt samfunn

Les hele dokumentet her *lenke til pdf*

 

isaac logo
Logg inn